Mari-Liis Aru

FOTO: Erakogu

Ilmselt on nüüdseks juba suurem osa eestlastest näinud uudist valgendaja katsetamisest ravimina. Nende juhtumite taga on kuuldused, mille juured ulatuvad ehmatavalt kaugele ning nad näitavad pseudoteaduse võikaid tagajärgi, kirjutab Tartu ülikooli füüsikatudeng Mari-Liis Aru.

2006. aastal kirjutas mees nimega Jim Humble raamatu sellest, kuidas ta on kloordioksiidi näol uue imerohu avastanud. Ta väitis, et «imemineraalide lahus» (MMS, Magic Mineral Solution) ravib kõike alates külmetusest kuni autismi, malaaria ja AIDSini. Kliinilised testid väidete tõestuseks puuduvad ja lahuse tarvitajad teevad seega inimkatseid. Selle peaaegu kümme aastat tagasi avaldatud raamatu mõju on jõudnud ka Eestisse.

Kuuldused imerohust levisid üle maailma ning keemiateadmisteta inimesed hakkasid mürgist lahust juttude tõttu pudelite kaupa soetama. Juhendis soovitatakse manustada päevas maksimaalselt 15 tilka. Ostjad aga ei teadvustanud, et ühendis 28 protsendi jagu sisalduv kloordioksiid on gaas, mis põhjustab inimesel sisse hingates või alla neelates mürgistuse. Raskemad nähud on vererakkude kahjustus ja neerupuudulikkus.

Kogu pettus on väga kaval. Toodet müüakse väites, et aine on organismile ohutu, sest oskab ise organismis patogeenid üles leida ja need tappa. Head bakterid ja terved rakud jäävat aga puutumata.

Tegelikkuses hävitab kloordioksiid tugeva desinfitseeriva ainena kõiki mikroorganisme. Sarnaselt tualetipuhastusvahenditega, mille reklaame televiisoris kedratakse. «Mitte kuidagi ei saa see ühend vahet teha normaalsesse mikrofloorasse kuuluvate bakterite ja teiste bakterite vahel,» mainis perearst dr Marje Oona.

2012. aastal küttis ohtliku õpetuse veelgi laialdasemalt üles Lõuna-Ameerikas asuva autismikliiniku omaniku Kerri Rivera soosing. Samal aastal pääses MMSi tarvitanud kanadalane napilt surmast.

Siinkohal oleme jõudnud pseudoteaduse südamikuni (cherry-picking data) – avalikustatakse ainult asja heas valguses näitavat. Just nagu ennustajate puhul rõõmustatakse täppiminekute üle, kuid valesti pakutu kohal pigistatakse silm kinni. Nii see tohutu käibega toode ongi jõudnud meie riigi pinnale.

Nüüd on aga kogu lugu võtnud kohutavaima pöörde laste peal katsetamisena. Kõige rohkem tekitab ahastust tõsiasi, et laste elu ja tervis seatakse ohtu ilma mitte mingi kriitilise mõtlemiseta. Sellest tänaseks miljardäriks saanud Humble'i üllitis kasu lõikabki. Lahuse koostis, selle tarvitamise tagajärjed ning surmalähedased juhtumid on aga MMSi kohta kergesti leitavad. Samuti on võimalik konsulteerida arstiga.

Lugedes teemakohaseid uudiseid, panin tähele lahuse tarbijate ühte levinumat argumenti: apteegist müüdavad tabletid olevat ju ka mürk. Ei mõisteta aga seda, et ravimeid uuritakse ja testitakse esmase müügiloa andmise eel põhjalikult. «Ravimi kvaliteedi hindamise üheks aluseks on ravimi tootmisprotsessi üksikasjalik kirjeldus ning andmed ravimi omaduste kohta, samuti laboratoorsed analüüsid. Ravimi ohutus peab olema tõestatud loomkatsete ning inimuuringute abil. Toimivuse üle otsustatakse ravimiga tehtud kliiniliste (ehk inim-) uuringute alusel,» on kirjas Ravimiameti kodulehel. Need kriteeriumid on MMSi puhul täitmata.

Hoolimata kõigest eelnimetatust reklaamis mürgijoomist paar aastat tagasi ka telegram.ee, pealkirjaga «MMS – avalikkuse eest varjatud imeravim?».

Kas tõesti hakatakse mõtlema alles siis, kui tuleb enda puudulike teadmiste tõttu oma laps maha matta?