Laar jõudis esimest korda Eesti peaminister olla vaid kaks aastat. «Umbusalduse avaldamises pole midagi meeldivat ning ei saa kuidagi eitada teatavat pettumust ja kibestumist,» kirjutab Laar sellest oma raamatus. Pildil ametist lahkuvad peaminister Laar ja siseminister Heiki Arike Toompea lossis 8. novembril 1994.

FOTO: Toomas Volmer / ETA

Täna 50. sünnipäeva tähistav Mart Laar on rahvusvaheliselt tuntumaid Eesti poliitikategelasi, keda aeg-ajalt kiputakse siiski välismaal rohkem hindama kui kodus.

Mart Laari tegelane (keskel) oma põhirivaalide Andrus Ansipi ja Edgar Savisaarega on «Pehmete ja karvaste» nukushow kandvad jõud.

FOTO: Teet Malsroos / SL Õhtuleht

Laar harvanähtavalt vabana pintsakust ja lipsust, mängimas tennist heategevusüritusel lastekodulaste sportimisvõimaluste parandamiseks mais 2002.

FOTO: Tiina Kõrtsini / SL Õhtuleht

Laari teise peaministriaja ehk suurim poliitiline lüüasaamine – on 21. september 2001 Estonia kontserdisaalis ning mõni hetk tagasi on valimiskogu valinud presidendiks Rahvaliidu kandidaadi Arnold Rüütli.

FOTO: Peeter Langovits

2001. aasta 11. septembril võõrustas peaminister Laar parajasti Hispaania peaministrit José María Aznari, kui saabusid ärevad uudised terrorirünnakutest USAs.

FOTO: Peeter Langovits

Ajaloolane Laar alustas töist karjääri ajalooõpetajana 1980ndail Tallinna 24. keskkoolis ning töötas seejärel kultuuriministeeriumis ajaloomälestiste osakonnas. Laari töövõime üha uute ajalooraamatute üllitamisel on hämmastav. Pildil möllab Mart Laar 2008. aastal Rakvere muuseumis kohalike kooliõpilastega, olles neile giidiks.

FOTO: Arvet Mägi / Virumaa Teataja

Peaminister Mart Laar andmas detsembris 2001 Postimehele lahkumisusutlust pärast seda, kui oli teatanud, et astub järgmise aasta algul tagasi. Laar avaldas seal kahetsust samal aastal luhtunud presidendikampaania üle ning et kampaania ohvriks toodi haldusreformi teostamine. «Olen vaid üle neljakümne, kuidagi tobe tundub hakata memuaare kirjutama,» rääkis Laar. «Kui ajakiri Luup valis mind mingisse sajandi tegelaste nimekirja, juba siis tundsin end dinosaurusena.» 2002. aastal ilmus siiski tema mälestusteraamat «Eesti uus algus». Pildi nurgas on näha Mart Laari kabinetti ehtinud karumõmm. Mõmmibeebi hüüdnimi on Laari saatnud poliitikukarjääris pikalt ning hiljuti tegi ETV «Erisaade» sellest isegi laulu. Eestis on siiski veel üks poliitikategelane, kes katsetas mängukaru kujundi endale kinnistamisega – Pärnu ekslinnapea Mart Viisitamm.

FOTO: Toomas Huik

Laari militaarhuvidest annavad tunnistust tema jäädvustused laigulises kostüümis. Pildil on ta peaministrina 1999. augustis Erna retke ajal. Neid pilte armastas ajakirjandus aga trükkida ka siis, kui selgus Laari osalus nn pildiskandaalis. 1999. aasta 13. mail tulistasid kaitseväe lahingukooli külastanud peaminister Laar ja mitu ametnikku püssiga Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare pildi pihta. Laar ütles selle kohta kaks aastat hiljem, et tegu oli poisikeseliku tembuga: «Mul on kahju ja ma vabandan.»

FOTO: Peeter Sirge

1996. aasta sügisel õnnestus Laaril pärast kohalikke valimisi olla tervelt kaks nädalat Tallinna volikogu esimees. Linnapeaks valiti 31. oktoobril 1999 ärimees Priit Vilba (keskel), keda Laar parajasti sel puhul õnnitleb. Pildil vasakul isamaalane Mart Nutt. Järgnenud Koond- ja Keskerakonna tehing tõmbas Laari-Vilba tandemil pealinnas vaiba alt, kuid paremjõududel õnnestus võtta revanš kolm aastat hiljem, kui linnapeaks sai Jüri Mõis.

FOTO: Peeter Langovits

Teist korda peaministriks – 38-aastane Laar saab 1999. aasta 19. märtsi hilistel tundidel Kadriorus president Lennart Merilt taas ülesande asuda moodustama valitsust.

FOTO: Ander Ilp

Enne 1999. aasta sügise kohalikke valimisi üllitasid anonüümsed kirjastajad valitsusjuht Laari tegemistest raamatukese «Mäng on väikese inimese töö», mis sisaldas koomiliselt esitatud väljavõtteid sama aasta ajakirjandusest. Brošüür kirjeldas Laari tegutsemist: hakkab valitsema, avab pubi, meeldib naistele, raporteerib valitsuse edust, summerdab õllepeol jne. Nii valimiste eel kolmikliitu materdanud Keskerakonna kui ka teiste poliitiliste konkurentide esindajad lükkasid oma seotuse trükise autorlusega tagasi.

FOTO: Repro

See 15. septembril 1994 ilmunud pilapilt peaminister Laarist oli Urmas Nemvaltsi esimene karikatuur Postimehes.

FOTO: Repro


Laari saagiks on langenud hulk tõsiseid tiitleid ja auhindu, vastukaaluks Mõmmibeebi nimele ning põllumajanduse põhjalaskja kahtlasele kuulsusele.Mitmepalgeline Laar rühib aga IRLi eesotsas edasi ning kes teab, ehk avastab end järgmisel aastal taas kord valitsusjuhi kabinetist. Fotomeenutustes soris Argo Ideon.