Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Arvamus

:

Andrus Karnau: Läti üllatused

Läti iseseisvuse taastamisest rääkiv propagandafilm pakkus ajaloohuvilisele nii mõnegi «üllatuse». Et mitte öelda ajaloovõltsingu. Uudised lõunanaabrite rahanduse ja majanduse olukorrast pakatavad samasugustest ebameeldivatest üllatustest. Alles see oli, kui Läti majandusminister Kaspars Gerhards ütles, et riik saab hakkama Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) abita. Piisab vaid rangest eelarvepoliitikast.

Nüüdseks on olukord pöördunud ja ma ei usu, et majandusminister seda juba novembri algul ei teadnud. Ilmselt ei söandanud ta tõde tunnistada.

Pärast seda kui rahandusministeeriumi asekantsler Veiko Tali Postimehele avameelselt tunnistas, et majandussurutise süvenedes pole välistatud ka Eesti rahaabipalve rahvusvaheliste organisatsioonide poole, pole tema elu ilmselt väga kerge olnud. Suhtekorraldajad ja mainekujunduskuningad on ta ilmselt elusast peast nahka pistnud, sest ametlik doktriin kordab kui katkine grammofon vaid üht: «Eesti ei plaani IMFilt ega euroliidult abi paluda, sest meil puudub selleks hetkel vajadus.»

Ma loodan, et Postimehe lugejad ei lase end sellest mainekujunduse mulinast häirida ja hindavad inimesi, kes on otsekohesed ja sõnakad.

Nüüd võiks loo ära lõpetada, sest ametlikult meil ju probleemi ei ole. Ainult et millegipärast on suurärimehed ja pankurid aina murelikumad. Läti on meie oluline kaubanduspartner, Läti maine on rahvusvahelises mõõtmes peaaegu sama, mis Eesti maine. Kui hakata vaikselt meelde tuletama, siis paari viimase aasta jooksul on vaid üksikud analüütikud esinenud pessimistlike avaldustega Balti riikide majanduste väljavaadete kohta. Me pole neid uskunud.

Nüüd oleme aru saanud, et kinnisvaramull paisus, kuni lõhkes. Mõni veel poolteist aastat tagasi ihaldusväärne kinnistu ei maksa praegu enam sentigi. Selline on reaalsus, aga mõni lugupeetud analüütik ei taha seda siiani tunnistada. Arvestades Läti ja meie sarnast olukorda, juhtub sealmaal toimuv üsna suure tõenäosusega ka meil.

Ainult detailid ehk erinevad. BIGi panka valitsus ilmselt turgutama ei hakka, sest erinevalt Parexist on ta riigi rahandusele vähetähtis, solidaarne rahasüst mõnele Rootsi või Taani pangale pole välistatud. Selleks vajaminevaid miljardeid pole aga kerge leida maailmas, kus keegi ei usalda enam mitte kedagi.

Logi sisse:
Vaata kommenteerimise tingimusi | Näita e-maili avalikult:
tragöödia ukrainas
   Viimased uudised
   Top lood
   Top kommentaarid
   48h populaarsemad teemad
   POSTIMEES.ee
   Elu24
   Majandus24
   Sport
   TallinnCity
   Naine
   Tarbija24
   Välisuudised
   Arvamus
   Kultuur
   VIIMASED GALERIID
   Arhiiv