Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Arvamus

:

Juhtkiri: toetada tuleb tööd, mitte äraelamist

Vähesed võivad praeguses Eestis öelda, et neil pole mingit muret lähema tuleviku pärast.
Üks päevakohasemaid ja valusamaid probleeme on tööpuuduse kasv. Ühelt poolt arvud ja statistika, teiselt poolt tuleb protsentide taga näha inimest oma konkreetsete muredega, mida sageli peab jagama ka perekond. Miks on Eestis töötute olukord nii terav probleem? Vastust sellele ei anna üksnes üha kasvavad arvud – registreeritud töötuid oli 9. juulil üle 68 000 ehk kümnendik tööjõust, tegelik töötuse määr aga märgatavalt suurem.

Kindlasti on üks osa vastusest ka paljuütlev pilt, mis avaneb värskest Eurostati võrdlusest. See näitab, et Eesti ühiskond on seni üritanud tööturu probleemidega hakkama saada üliodavalt. Kui kaitsekulude eesmärk kaks protsenti SKTst on kõigil uudiseid jälgivail lugejail ammu pähe kulunud, siis töötutoetustele võib rahulikult kulutada vaid 0,10 protsenti SKTst ning kõigile tööturumeetmeile 0,15 protsenti SKTst (2007. aasta andmed). Samal ajal on märksa rikkamates Euroopa riikides nende kulude osakaal kogutoodangus üle kümne korra suurem.

Eesti töötuskindlustuse süsteem on võrreldes Prantsusmaa või Taani heldete toetuste ja hüvitistega alles noor. See jõudis vaevalt käivituda ja toimima hakata, kui saabus praegune kriis ning juba riigikogus heakskiidetud plaanile töötute toimetulekut parandada said osaks rängad kärped.

Seega ei ole lähiajal oodata, et Eesti töötutoetused läheneksid jõuka Lääne-Euroopa tasemele. Samuti ei ole võimalik huvilistel kolida homme Pariisi või Kopenhaagenisse, et seal asuda töötu abirahast hästi elama. Kõikjal on nõutav eelnev tööstaaž, kindlustusmaksete maksmine jne. «Sotsiaalturism» saab ka moraalse halvakspanu osaliseks.

Euroopa riikide töötutoetuste süsteemide võrdlusest maksab järeldada pigem muud. Kuna Eestis ei ole sellised kulukad süsteemid lähiajal nagunii jõukohased, tuleb jõupingutused rakendada töökohtade säilitamiseks ja uute loomiseks. Eesti riik ega töötukassa pole võimelised maksma töötule neli aastat 83 protsenti palgast nagu Taanis.

Samas võib tunda heameelt, et meil on siiski töötukassa süsteem olemas ja hoolimata raskustest ka toimib. Näiteks Euroopa suurriigis Poolas on seni hakkama saadud üksnes riigi napi töötuabirahaga.

Ühiskonna tähelepanu ja rahaline panus tööturu arendamiseks peavad Eestis siiski kasvama. Euroopa punase laterna roll Eurostati võrdluses võib panna iga koolilõpetaja küsima, miks peaks otsima tööd kodumaal, kui võimalik vallandamine tooks siin kaasa enam riske kui mujal Euroopas.
Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnad:töötutoetustööturg
Samal teemal
ettevõtjate ja ametiühingute väärt ettepanekud
VALIMISTEJÄRGNE PÄEV
Sponsoreeritud artiklid
VENE POLIITIK MÕRVATUD
nädala näod
ARENGUKOOSTÖÖ
REFORMIERAKONNA KINDRALID ARVUSTAVAD KONKURENTE
SDE, IRL JA KESKERAKOND VASTAVAD ERUKINDRALITELE JA KROSSILE
EESTI VABARIIK 97
nädala näod
patsientide vaba liikumine
VABARIIGI AASTAPÄEVA EELNE USUTLUS
  skandaalne kunstinäitus
  NAISED SÕTTA, MEHED LASTEGA KOJU?
  autoriõigus muutuste tuules
  Viimased uudised
  Top lood
  Top kommentaarid
  48h populaarsemad teemad
  POSTIMEES.eeKõik
  Elu24Kõik
  Majandus24Kõik
  SportKõik
  TallinnCityKõik
  NaineKõik
  TarbijaKõik
  MaailmKõik
  ArvamusKõik
  UudisedKõik
  VIIMASED GALERIID
  Arhiiv